Polityka Prywatności

Gospodarstwo JEZIORKOWO

31-998 Kraków, ul. Ciekowiec 50

tel. 572 14 65 18, 601 65 65 78, 607 29 28 23

e-mail: kontakt@jeziorkowo.pl

15 kwietnia 2024

Nowa alpaka w Jeziorkowie!

Pippi urodziła swoje pierwsze młode!

 

Przedstawiamy Pippina! Urodził się 5 kwietnia 2024 roku. Ten słodziak jest pierwszym dzieckiem naszej alpaki Pippi, więc poród przebiegł dość nerwowo - w trakcie mama kręciła się w kółko, kładła się, wstawała i znowu kładła. Na szczęście mimo stresu małe urodziło się bezproblemowo :)

 

Po urodzeniu młody powoli nabierał siły - na początku nawet utrzymanie głowy w pionie jest dla niego problemem (z taką szyją to nic dziwnego ;)). Jak głowa została opanowana, Pippin zabrał się za wstawanie na nogi. Po pierwszej godzinie miał już tę umiejętność opanowaną, po pierwszym dniu już chodzi i biega zupełnie pewnie. W pierwszym tygodniu życia nabrał trochę pewności siebie, ale wciąż jest bardzo płochliwy - a patrząc na to, jak nerwowa jest mamusia, to prędko nie zacznie sam podchodzić do ludzi.

 

Na razie Pippina można obserwować tylko z odległości - próby głaskania czy podchodzenia zbyt blisko mogłyby się skończyć atakiem ze strony mamy, nie mówiąc już o zachowaniu dobrostanu tej dwójki. Jednak sama obserwacja takiego cuda, jakim jest mała alpaka, to jest coś wspaniałego. Serdecznie zapraszamy do wizyty Jeziorkowa i odwiedzenia Pippina!

 

PS: Prawdopodobnie zauważyliście po zdjęciach, że zarówno Pippi jak i Pippin mają dość niestandardową wełnę jak na alpakę. To dlatego, że większość alpak jest rasy huacaya - ich runo jest puchate, gęste i karbikowane. Nowo narodzony Pippin wraz z rodzicami należą do rasy suri. Runo rasy suri skręca się w rodzaj dredów, ale daleko im do ludzkich dredów. Dredy suri są mięciutkie, jedwabiste i z połyskiem. Jeśli nas odwiedzicie to spróbujcie pogłaskać obydwie rasy i samemu się przekonać, jak inne są w dotyku :)

Najłatwiej Wam będzie pogłaskać samce - jedynym samcem suri jakiego mamy jest tata Pippina, Pixel. Jest to też jedyny czysto czarny samiec alpaki w Jeziorkowie, więc łatwo Wam będzie go wyłapać ;)