Polityka Prywatności

Gospodarstwo JEZIORKOWO

31-998 Kraków, ul. Ciekowiec 50

tel. 572 14 65 18, 601 65 65 78, 607 29 28 23

e-mail: kontakt@jeziorkowo.pl

Mamy możliwość dojazdu ze zwierzętami na terenie Krakowa i okolic.

Zapraszamy na zajęcia do gospodarstwa JEZIORKOWO w Krakowie.

Zooterapie dzielimy na:


AAA (Animal Assisted Activities) – zajęcia z udziałem zwierząt
AAT (Animal Assisted Therapy) – terapia z udziałem zwierząt (ukierunkowane i celowe działania terapeutyczne podlegające dokumentacji i ewaluacji)
AAE (Animal Assisted Education) – edukacja z udziałem zwierząt (w Polsce zwykle nie występuje samodzielnie, a jej elementy wchodzą w zakres AAA i AAT).

 

DLACZEGO ALPAKOTERAPIA (ZOOTERAPIA) DZIAŁA?

 

  • zwierzęta nie wartościują ludzi, chociaż często inaczej traktują dzieci i dorosłych (z korzyścią dla dzieci),

  • zwierzęta podnoszą poczucie własnej wartości - karmię i głaskam więc mam kogoś pod opieką, jestem dla kogoś ważną osobą,
  • bycie otoczonym przez roślinożerców jest odbierane przez pień mózgu (siedlisko instynktów - tzw. gadzi mózg) jako bycie bezpiecznym, jeżeli pojawi się drapieżnik - zaatakuje nie nas tylko otaczających nas roślinożerców (nie mówimy tu o rozumieniu, tylko o czuciu i instynktach),
  • zwierzęta budzą ciekawość, a za tym idzie chęć poznania i dalsze wyzwania (oby) uwieńczone sukcesem. Bardzo rzadko zdarza nam się dziecko, które tak boi się zwierząt że chce opuścić Jeziorkowo. Najczęściej "i chce i boi się", potrzebuje ochrony, wsparcia... i czasu. Poczucie bezpieczeństwa, brak presji, dobryprzyklad, małe kroczki nieomal w stu procentach pozwalają odnieść sukces,
  • zwierzęta są śliczne, milusie, zabawne itd. - zapewniają przyjemność, doznania estetyczne i zabawę.

 

RODZAJE ZOOTERAPII dostępnych w Jeziorkowie

 

  • alpakoterapia (alpaki), 
  • dogoterapia / kynoterapia (psy),
  • felinoterapia (koty),
  • awiterapia (ptaki - drób),
  • bowiterapia (rogate zwierzęta domowe - kozy),
  • rodoterapia (gryzonie - świnki morskie).

 

NASZE ZWIERZĘTA

 

JEZIORKOWO ma do dyspozycji kilkadziesiąt zwierząt: alpaki, kózki, świnki wietnamskie, kury, psy, koty. 
 

Daje nam to możliwość dobrania do terapii zwierzęcia najlepszego dla dziecka lub dorosłego - pod względem wielkości, temperamentu itp. Nasze doświadczenia pokazują, że często kotek czy kurczak na początku ułatwia kontakt z dużym zwierzęciem, co pozwala osiągać coraz większe sukcesy.


Wszystkie nasze zwierzęta są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z ludźmi i lubią być nagradzane. Do bezpośredniego udziału w terapii mamy wybrane zwierzęta posiadające do tego predyspozycje.

 

ALPAKOTERAPIA I ZOOTERAPIA - OPIS ZAJĘĆ

 

Zajęcia prowadzą certyfikowani zooterapeuci.

 

Ogólne cele i program zajęć

 

Pamiętajmy -  wszystko potrzebuje swojego czasu aby się dokonało. 

 

Celem jest poprawa samopoczucia, poczucie akceptacji, poczucie sukcesu, przełamywanie ograniczeń w sferze psychicznej i fizycznej, wzrost poczucia własnej wartości uczestników terapii, zabawa i edukacja.

 

Pierwsze spotkanie 

Zapoznanie się ze zwierzętami, przepracowanie ewentualnych obaw lub fobii na własnowolny (lub bez sprzeciwu) kontakt ze zwierzętami.
Może to wymagać więcej niż jednego spotkania. Obserwujemy reakcje i ewentualne preferencje uczestników terapii. 

 

Następne spotkania
Stopniowanie kontaktu ze zwierzętami
- najpierw bliski kontakt, następnie karmienie i dotyk. Jeżeli potrzeba, to dajemy pomoc i przykład. Często dzieci boją się same karmić, ale POMAGAJĄ NAM karmić (każdy chce pomagać, wtedy jest ważną osobą). Obserwujemy i staramy się doprowadzić do samodzielnego działania.

W razie potrzeby pracujemy nad konkretnymi problemami psychosomatycznymi - np. poprawą motoryki, koncentracji, współdziałania i kontaktu z otoczeniem, wyrażaniem się przez zajęcia plastyczne, audiowizualne, koncepcyjne itd.

 

Organizujemy też różnorakie terapie zajęciowe.


Celem prowadzonych zajęć jest stopniowe dochodzenie do sukcesu, czy to będzie brak lęku, czy pokonanie obaw czy samodzielna inwencja lub pomoc innym.

 

Jednorazowy brak sukcesu czy porażka są normalne, wszyscy uczymy się na błędach i porażkach. Nie ma sukcesu bez nauki. Pokonanie problemów daje poczucie własnej wartości.

 

Po zaspokojeniu podstawowych (wg piramidy Masłowa) potrzeb: fizjologicznych, bezpieczeństwa, miłości i przynależności społecznej - uzyskanie poczucia własnej wartości może dać podstawę do samorealizacji i spełnienia się jednostki w interakcji z otoczeniem.

 

Naszą nagrodą są Wasze powroty na zajęcia - gdy widać dobry wpływ zajęć na podopiecznych lub ich chęć powrotu.


Zachęcamy do organizowania się w niewielkie grupy - pozwala to na obniżenie kosztów, a co ważniejsze przykład współtowarzyszy często działa inspirująco.

 

ALPAKOTERAPIA i ZOOTERAPIA,

DLA KOGO I PO CO?

Zalety zooterapii jako metody poprawiającej dobrostan psychofizyczny człowieka i metody skutecznie wspomagającej terapie medyczne są wielokroć opisane i potwierdzone.

W skrócie - towarzystwo zwierząt, przede wszystkim roślinożerców, ma odprężające, kojące, regenerujące, motywujące i inspirujące działanie na każdego człowieka, dorosłego i dziecka, chorego i zdrowego. 

 

Więcej...
Zooterapia to naturalna terapia, która wspomaga wszechstronny rozwój, daje pozytywne emocje, motywuje do aktywności ruchowej oraz poznawczej podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.

Zooterapia wpływa pozytywnie na rozwój komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, rozwój relacji społecznych w grupie. 

 

Zooterapia nie może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia.

 

Służy do wspomagania innych terapii, pod okiem uprawnionego do leczenia danej dysfunkcji terapeuty i na jego odpowiedzialność. W szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Downa. 
Wspomaga rozwój dzieci i dorosłych, którzy mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniami nerwowymi bądź stresami. 


Znakomicie sprawdza się również w przypadku niepełnosprawności fizycznej.


Zooterapia kierowana jest również do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu ze zwierzęciem.

Wszystkim się podobało ;)

 

 

Dałam już wszystko co miałam...

 

 

Dla niektórych to właśnie szorstka szczecina jest cool.

 

 

Jak podejdziesz, dam ci coś.

 

 

Futro też miękkie, ale inne niż u alpaki.

 

 

Czasami to akurat gęś wyzwala samodzielne reakcje,

 

 

Trzymam ją, sama trzymam!

 

 

Przyprowadziłem, teraz nakarmię.

 

 

Pokażę jak się to robi.

 

 

Damy się obwąchać przed karmieniem.

 

 

Najodważniejsi karmią z ręki.