KOZY

ŚWINKI

ALPAKI

KURY

 

 

 

 

GĘSI

KACZKI

KOTY

PSY

ALPAKI

HERBATKA - nasza najstarsza alpaka, ur. w 2003 r.

Kupiona jako dorosła.

Bardzo spokojna i zrównoważona.

NESCA - ur. w 2005 r., matka Bawarki i Tolka.

Kupiona jako dorosła.

Najbardziej czujna i nieufna.

ORSZADA czyli ADA - ur. w 2016 r., matka Zefirki
Kupiona jako półroczne cria (tak jest nazywane młode alpak).
Spokojna, zrównoważona, łakoma. 

W Polsce alpaki hodujemy dla wełny, strzyżonej raz w roku.

Wełna z alpak jest najwyższej jakości, niealergiczna, bezzapachowa.

Wyrabia się z niej dzianiny - swetry, szale, czapki, skarpetki, kubraczki dla niemowląt, kołdry, poduszki, dywany itd.

Można ją również przerabiać na mięciutki filc.

 

W Jeziorkowie wełna jest przędzona na kołowrotku i przerabiana na szale i czapki, a także filcowana. Wełnę, przędzę, dzianiny i wyroby z filcu można obejrzeć, dotknąć, kupić.

BAWARKA - córka Neski i Amigo.

Urodzona w lipcu 2018 r.

Spokojna i zrównoważona.

AMIGO - ur. w 2014 r., ojciec Bawarki
i Zefirki.
Kupiony jako 3-letni. 
Odważny, spokojny, kontaktowy. Walczy z innymi samcami.

 

Ma predyspozycje do alpakoterapii, występował przed kamerą w filmie i teledysku. W odróżnieniu od większości alpak nie zdradza niepokoju gdy wyjeżdża z Jeziorkowa sam, jest ciekawy świata i nowych rzeczy.

ANATOL czyli TOLEK - urodzony we wrześniu 2016 r.
Syn Neski.

Bardzo kontaktowy, łakomy, z charakterem

Ma predyspozycje do alpakoterapii, pracuje z Czaczą.

CZACZA - ur. w 2017 r.
Kupiony jako roczny.
Bardzo kontaktowy, bardzo łakomy, spokojny.

Ma predyspozycje do alpakoterapii, pracuje z Tolkiem.

ZEFIRKA - córka Orszady i Amigo.

Urodzona w październiku 2018 r.

Z charakterem, asertywna.

LIPTON - syn Neski i Amigo.

Urodzony w lipcu 2019 r.

KOZY

MNISZEK

Urodził się jako jeden z trojaczków, co się zdarza. Jeżeli wszystkie koźlęta są silne, matka odchowa je bez problemu.

Niestety Miszek urodził się o połowę mniejszy od rodzeństwa, miał zły zgryz, gorzej ssał, nie mógł się dopchać. Był przeznaczony pzez Matkę Naturę do usunięcia z puli genów. Wystąpiliśmy przeciwko Naturze, wzięliśmy biedaka do domu i zaczęliśmy karmić butelką.

W ciągu kilku dni wiadomo było, że przetrwa. Koźlę karmione butelką natychmiast stało się jedną z głównych atrakcji Jeziorkowa. Dzięki fanklubowi Mniszek jest dzisiaj dużo większy od siostry. Mniszek znakomicie sprawdza się w zooterapii.

KOZY MLECZNE

Jesienną stanówkę (okres parzenia się) kozy spędzają na wolnym wybiegu za stodołą, gdzie mogą robić co chcą ;) Spędzają tam też zimę. Gdy pojawia się trawa - są na niej wypasane. Im bogatsze pastwisko, tym więcej mleka dla koźląt, a potem dla nas.

ŚWINKI WIETNAMSKIE

CHRUPKA I GRZANKA

Świnki wietnamskie łaciate.

Zapewne wśród przodków jest różowa świnia domowa, stąd nietypowe ubarwienie. 

Oswojone, baaardzo łakome. Uwaga na palce!

Czarne

Świnki wietnamskie. Wolnowybiegowe stado, swego czasu prawie dzikie, nie dające się dotknąć. Obecnie na skutek licznych wizyt odwiedzających Jeziorkowo Gości, świnki zostały w dużym stopniu oswojone, dają się dotknąć, podrapać, nakarmić. Uwaga na palce!

KURY

ZIELONONÓŻKI

Zielononóżki są płochliwe ale charakterne, potrafią przegonić większą kurę, dobrze kwoczą (wychowują pisklęta) i niosą ponoć zdrowsze jajka. Robią problemy jako kury niezależne, fruwające itd.

GĘSI I KACZKI

GĘŚ KOŁUDZKA

Dawniej gęsi były pasane - patrz bajki Andersena, obecne przemysłowe metody tuczu gęsi są przez nas nie do zaakceptowania, mamy ambicje prowadzić chów zwierząt jak za dawnych lat, maksymalnie zgodnie z naturą. 

Gęsi obok użytkowania mięsnego były używane jako producent puchu, który był pozyskiwany z żywych gęsi. Gęsi były podskubywane tuż przed pierzeniem (wymianą piór). Skubane były te pióra, które i tak miały za chwilę wypaść, stąd wymagało to umiejętnego wyczucia, które pióra "słabo siedzą". Podobno było to stosunkowo bezstressowe. Gęsi są świetnymi strażnikami, ostrzegają i bronią przed obcymi

GĘŚ KUBAŃSKA (KAUKASKA)

nazwa pochodzi od Niziny Kubańskiej w Rosji.

Łatwa w hodowli, odporna na warunki atmosferyczne. 

KACZKA KAJUGA

Kaczki Kajuga są jedyne w swoim rodzaju ze względu na swoje ubarwienie - jednolicie czarne z zielonym połyskiem.

Ciekawostka: kaczki nie przymarzają łapkami do lodu. Dzieje się tak dzięki mechanizmowi schładzania krwi, dzięki czemu łapki kaczek mają temperaturę 0 st. C - nie topią lodu, więc i nie przymarzają.

SZAŁWIA

Siostra Mniszka.

Miła, kontaktowa, łakoma.

 

Pomaga w zooterapii.

JEZIORKOWO - NASZE ZWIERZĘTA

Opis i zachowanie alpak

Alpaki są roślinożerne, nie występują w formie dzikiej. Pochodzą z Andów w Ameryce Południowej.

 

Alpaki to przeżuwacze, czyli po najedzeniu się, kładą się aby przeżuć zawartość żwacza, wtedy nie należy im przeszkadzać.
 

Alpaki są bardzo stadne, muszą być hodowane przynajmniej dwie (lepiej więcej). Mają 1 młode rocznie, ciąża trwa 11,5 miesiąca. 
Alpaki są płochliwe, aby podeszły należy się zachowywać spokojnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Alpaki nie lubią dotykania głowy. 
Jeżeli dają się karmić z ręki (podajemy kawałeczki marchwii na otwartej dłoni) - można pogłaskać, najlepiej po szyi.

Po co hodowla alpak?

Poznaj nasze alpaki

Kozy są wszechstronnie użytkowe.

Najczęstsze jest użytkowanie mleczne. Mięso kozie ma wysokie walory smakowe i użytkowe. Są też rasy wełniste i puchowe.

 

Nasze kozy to mieszańce wielorasowe, odporne i niewymagające. 

 

Pozyskiwanie mleka zaczynamy po odstawieniu młodych w wieku 6-8 tygodni. Ilość mleka jest różna, zależy od osobnika, od ilości dojeń dziennie, od wilgotności paszy. Z racji chowu wolnowybiegowego dojenie odbywa się na łące, dzięki czemu mleko nie ma szans przejść zapachem obory. 

 

Mleko i sery od naszych kóz nijak się nie mają do kozich produktów z marketu. Wiele osób z negatywnym lub nieufnym podejściem do koziego nabiału po spróbowaniu prosiło o dokładkę lub chciało kupić mleko albo sery - twarogowe lub podpuszczkowe (typu bundz czy feta).

Opis i zachowanie kóz

Kozy są roślinożerne, występują prawie na całym świecie. Podstawa ich wyżywienia to trawa i siano, przysmakiem są liście, gałązki, kora i łyko drzew i krzewów. Stąd opinia o kozach jako "szkodnikach". Istotnie, przy wolnym wypasie kóz, wszystkie rośliny mające przetrwać muszą być ogrodzone. Należy tu mieć na uwadze "bogatą psychikę" kóz, które potrafią pokonać wiele przeszkód, aby osiągnąć cel. Wykazują się przy tym olbrzymią pomysłowością i uporem. Kozy są linoskoczkami z natury, jeżeli w otoczeniu jest coś wyżej to koza tam wejdzie. Zabawy młodych kózek są gratką dla lubiących filmować.

 

Kozy to przeżuwacze, czyli po najedzeniu się, kładą się aby przeżuć zawartość żwacza, wtedy nie należy im przeszkadzać. Łatwo stwierdzić czy to zwykły odpoczynek czy przeżuwanie (najpierw widać kulę pokarmu wędrującą przełykiem do góry, po czym koza przeżuwa).

 

Kozy są zwierzętami stadnymi, jednak z racji "bogatej psychiki" dobrze znoszą oddzielenie od stada jeżeli mają kontakt z innymi zwierzętami lub ludźmi. Mają 1-2 młode rocznie, zwykle na wiosnę. 


Kozy są z natury ciekawskie i bardzo łakome, można je karmić wszystkimi pokarmami roślinnymi: warzywami, owocami, gałązkami, chlebem, ziarnem itp.

Po co hodowla kóz?

Poznaj nasze niektóre kozy

Wszystkie nasze zwierzęta są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z ludźmi, lubią i mogą być karmione i głaskane.

Żadne nasze zwierzę nie jest agresywne w stosunku do człowieka.

 

Zwierzęta są zdrowe, pod kontrolą weterynaryjną.

 

Nasze zwierzęta są utrzymywane ekstensywnie, wolnowybiegowo, czyli
w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Świnie generalnie użytkowane były i są na mięso. Ubój powinien być dla zwierzęcia bezstresowy, co w przypadku dużych hodowli nie jest możliwe. Wątek będzie rozwinięty w powstającym blogu.

 

W Jeziorkowie oswojone świnki wykorzystywane są do zooterapii.

Opis i zachowanie świnek

Świnki wietnamskie zwisłobrzuche zostały sprowadzone do Europy w latach 60-tych. Są podrasą świni domowej i się z nią krzyżują.

 

Świnki są roślinożerne, jak człowiek, o czym świadczy uzębienie. Lubią i przyswajają mięso (jak człowiek) i mają go pewien procent w diecie. Głównie są to larwy, pędraki i inne bezkręgowce - których jest u nas dużo, o czym świadczy zryta trawa. Czyli - świnia zje wszystko, ale nie jest w klasie zwierząt wszystkożernych - takim zwierzęciem jest np. niedźwiedź.

W zimie świnki wymagają dokarmiania, w okresie pastwiskowym są samowystarczalne przy wystarczającym obszarze pastwiska. Oczywiście dostaję resztki i pomyje - ich przysmak.

 

Świnki utrzymywane ekstensywnie rozmnażają się raz w roku, ciąża trwa 3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni ;) Zwykle pierwszy raz rodzi się 2-4 prosiąt, potem 8 do 12 szt. Są to zwierzęta bardzo stadne, mimo codziennych niesnasek, w razie zagrożenia stado staje murem za zagrożonym w ich mniemaniu osobnikiem. 

 

Oswojone świnki uwielbiają drapanie, im mocniej tym lepiej. Przy karmieniu trzeba uważać na palce - nie ze względu za agresywność (tej nie ma) a łakomstwo i przepychanie się do karmy.

Po co hodowla świnek?

Poznaj nasze świnki

Kury hodujemy ot tak, dla jaj... 

Nasze kury zwykle znoszą jajka od wczesnej wiosny do jesieni (chyba, że po drodze odbywa się pierzenie, czyli wymiana piór) - tak jak było przed laty. Jaja zielononóżek mają mniej cholesterolu i można wyczuć różnicę w smaku - na plus w stosunku do innych. Jak napisane wyżej, wielki wybieg zapewnia doskonale zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, a to z kolei doskonały smak jajek czy mięsa.

Opis i zachowanie kur

Nasze kury to w większości mieszańce wielorasowe, czyli osobniki najbardziej odporne. Mamy też kury rasy Sussex otrzymane w prezencie po szkoleniu kurczaków, brojlery (rasa mięsna - to co kupujemy w supermarkecie i zielononóżki (rodzima polska rasa).

Każda rasa czy bezrasa ma swoje plusy i minusy. Wbrew obiegowej opinii (ptasi móżdżek), kury po bliższym poznaniu jawią się jako osobniki bystre, bardzo zaradne, potrafiące wiele wymyślić i zrobić aby uzyskać dla siebie korzyści.  

 

Kury są wszystkożerne, spędzają cały dzień poza kurnikiem, w którym tylko śpią, w ciągu dnia korzystają tylko z gniazd aby złożyć lub wysiadywać jaja. W południe, szczególnie w upalne dni, odpoczywają w cieniu, często w wygrzebanych dołkach aby skorzystać z chłodnej ziemi. Biorą też kąpiele piaskowe. Nasze kury, poza zimą kiedy są obficiej dokarmiane, żywią się same na hektarowym wybiegu zapewniającym im bogatą i zróżnicowaną dietę, co doskonale odbija się na smaku jajek. Oprócz zimy kury dostają tylko trochę ziarna rano w celu socjalizacji. Kury chodzą spać o zmierzchu, widzą bardzo słabo w tzw. szarówce - stąd określenie "kurza ślepota". 


W zimie kury doskonale znoszą kilkunastostopniowe mrozy, oczywiście kurnik jest wtedy zabezpieczony przed przeciągami. 

Po co hodowla kur?

Poznaj nasze kury

BROJLERY

Brojlery z kolei, czyli rasa mięsna, są lekko ociężałe, bardziej ufne, lepiej przyrastają na wadze. Powinny także myśleć tylko o jedzeniu, jednak był u nas przypadek, że dwie kury typu brojler zaczęły wysiadywać jaja i to z sukcesem - wbrew genetycznej selekcji. 

WIELORASOWE

Kury ogólnoużytkowe, posiadające po trochę walorów każdego typu kur.

Gęsi i kaczki generalnie hoduje się na mięso. Dawniej z gęsi pozyskiwano puch, o czym niżej.

I powtórzę - ZJADAJĄ ŚLIMAKI!

Opis i zachowanie ptactwa wodnego

Potrzebują dostępu do wody, jeżeli go nie mają, potrafią (szczególnie kaczki) szukać nawet daleko. Dostęp do wody jest niezbędny do rozrodu. Dorosłym ptakom wystarczy dostęp do dobrego, obszernego pastwiska, nie ma potrzeby obfitego dokarmiania. Szczególnie dobrze pastwisko wykorzystują gęsi.
 

Przysmakiem kaczek i gęsi są ślimaki, dzięki czemu są sprzymierzeńcem w uprawie warzyw.

 

Gęsi i kaczki żerują również gdy jest ciemno, wieczorem (w odróżnieniu od kur, które "chodzą spać z kurami", gdy tylko się zmierzcha). Ptaki raczej stadne, trzymają się razem. Gdy jedna gęś doznała udaru słonecznego i była schładzana w wodzie - cały zespół jej asystował, póki nie doszła do siebie.

Po co hodowla gęsi i kaczek?

Poznaj nasze płetwonogi

PSY

GUNIA

Owczarek podhalański, suka. Pies stróżujący, w górach te psy nie służą do zaganiania owiec a do strzeżenia ich przed przed wilkami i zbójcami.

 

Na początku zawsze szczeka, wykonując swoją pracę. Po kilku, kilkunastu minutach zwykle sama podchodzi uznając, że goście mają prawo tu być. Wtedy można ją pogłaskać, co bardzo lubi.

 

Najszczęśliwsza jest w zimie, w lecie szuka wody i cienia.

JASKIER

Chart polski, pies. Rasa stworzona przez człowieka aby złapać i zabić.
O dziwo, jest to najbardziej przytulasty pies jakiego znamy. Niesłychanie łagodny i cierpliwy, szczególnie w stosunku do dzieci. 

 

Niesamowite jest jak doskonale znosi mrozy mimo braku długiego futra czy tłuszczu. Ale jak widać na rycinach
w "Panu Tadeuszu" - trzymano takie charty na Litwie w srogie mrozy 
w psiarni, gdzie było "zimno jak w psiarni".

 

Koniecznie wypuszczamy Jaskra na duży wybieg. Chart musi pobiegać na dużym terenie, poza tym jako pies znaczy moczem teren, co odstrasza lisy.

MAKSIO

Mieszaniec teriera, zawitał do nas jako roczny piesek. Żywiołowy, zawsze chętny do zabawy.

No a jakżeby tak - bez psa?

Opis i zachowanie psów

Nasze psy są "zewnętrzne", mają swobodę poruszania się w ramach ogrodzonego sadu (0,5 ha) lub wybiegu (1 ha). Śpią w budzie, stodole, otwartym kojcu lub gdzie chcą. Mimo, że to drapieżniki, na ogół zgodnie żyją z resztą inwentarza. Strzegą gospodarstwa i pilnują kiedy wyjdziemy z domu - czy będziemy coś razem robić czy może dadzą jeść.

Po co chów psów?

Poznaj nasze psy

KOTY

KOKOSANKA

Trójkolorowa, więc kotka (bo gen tego ubarwienia sprzężony jest z płcią).

Wychowała nam już kilka pokoleń kociąt. Niewielka, łowna.

Bardzo przyjazna.

WANILKA

Ruda kotka. Rzadkie umaszczenie, rude zwykle są kocury a kotki trójkolorowe.

Niezależna, charakterna. Nie bardzo lubi inne koty.

Mniej myszy, jest co podziwiać, można być użytecznym stanowiąc ciepłe podłoże dla kota itd.

Opis i zachowanie kotów

Nasze koty nie są rasowe. Przebywają i w domu i na zewnątrz. Jeżeli kotka spędza większość czasu na zewnątrz, ma młode raz w roku. Koty są karmione, ale (w różnym stopniu) polują, pomagając zmniejszać pogłowie myszy. Trenują też od czasu do czasu pogonie z Jaskrem. Chart potrafi dogonić każdego kota w 3 sekundy, ale goniąc nasze koty zawsze utrzymuje dystans około metra "bo nie o to chodzi aby złapać króliczka, ale by gonić go".

Po co chów kotów?

Poznaj nasze koty

MALAGA

Córka Kokosanki, też trójkolorowa.

Jeszcze młoda, zobaczymy co z niej wyrośnie.

PRAŻYNKA

Córka Kokosanki, rudo-biała.

Jeszcze młoda, zobaczymy co z niej wyrośnie.

SILKI jedwabiste

Ozdobne, puchate kury. Bardzo ruchliwe, słabo latają. Znakomicie kwoczą (wysiadują jaja) i wodzą pisklęta.

PRIMA - córka Ady i Amigo.

Urodzona 1 kwietnia 2020 r.

KOFOLA - córka Neski i Amigo.

Urodzona 2 sierpnia 2020 r.

PORTO - syn Herbatki i Amigo.

Urodzony 12 sierpnia 2020 r.

Gospodarstwo JEZIORKOWO

31-998 Kraków, ul. Ciekowiec 50

tel. 601 65 65 78, 607 29 28 23

e-mail: kontakt@jeziorkowo.pl

Polityka Prywatności